Výbojky – speciální druh světelného zdroje

Na trhu je široké spektrum odlišných světelných zdrojů. Je dobré se v nich alespoň trochu orientovat. Základními parametry pro správný výběr jsou zejména odrazivost stínidla, rozptyl a jeho rovnoměrnost, osvětlená plocha a taktéž doporučený výkon osvětlení.

Odrazivost stínidla se uvádí v %. Udává, kolik dopadnutého světla se od stínidla odrazí zpět na pěstební plochu. Jedná se o velmi důležitý atribut, jelikož výbojky svítí polovinou svého výkonu nahoru.

kovové segmenty

Podstatou je přirozené světlo

LED technologie disponuje předností, která spočívá v možnosti přizpůsobení intenzity a zbarvení světla. Barva, která je velmi blízká přirozenému dennímu světlu, nedráždí oči. Kvalita osvětlení má pozitivní vliv i na to, že po dlouhé namáhavé práci dokáže oddálit únavu, bolest hlavy, podráždění očního zraku a naopak zvyšuje koncentraci.

obchodní dům

Neutralita bílé barvy nezkresluje barvy a přesně odráží jas i hloubku. Barva je důležitá i pocitově, neboť nepřirozené odstíny působí rušivě. Adekvátně osvětlený interiér dokáže navodit klidnou a příjemnou atmosféru.

Důležité je vždy vybírat osvětlení s rozvahou, dopřát si dostatečný čas. Každou místnost je zapotřebí posoudit individuálně. Pro správnou volbu osvětlení postačí znalost základních parametrů a především představa o využití svítidla.

Odlišný světelný zdroj

K dostání je široký sortiment v rámci kvalitního stínidla, stejně tak si lze vybrat vhodné výbojky, které jsou speciálním typem osvětlení. Oproti klasickým žárovkám nemají vlákno, které by se zahřívalo. Místo toho dochází k výboji mezi elektrodami.

úsporná zářivka

Konstrukce je zpravidla velmi kompaktní. Tím je tak jejich umístění značně flexibilní. Světlo lze velmi dobře směrovat. Nejčastěji se tento druh osvětlení používá ve výlohách, pultech, ideální do velkých prostor obchodních domů, prezentačních sálů, stejně tak i pro nasvícení historických budov, uměleckých sbírek apod.