Jak ohřívat vodu v bazénu

Vodu v bazénu je možno vyhřívat několika způsoby. V současné době připadá v úvahu buď elektrický přímotop, solární ohřev, nebo tepelné čerpadlo. 
Přímotopy – představují stabilní typ ohřevu, neboť nejsou závislé na slunečním záření. Jejich provoz je však velmi nákladný a v našich podmínkách mírného pásma se tento způsob prodraží. Odhadem lze říci, že za 1 kW elektřiny získáte pouhý 1 kW tepla, což je velice málo, zejména u venkovních nádrží.
voda v bazénu.jpg
Solární ohřev – je pochopitelně velice ekonomický, hradíte pouze pořizovací náklady a náklady na údržbu zařízení, ale tento způsob je vhodný jako přiohřev v letní sezóně, kdy je sluneční svit dostatečně intenzivní.
Tepelná čerpadla – nejčastěji využívané řešení, které je relativně ekonomické a současně výkonné. Díky této technologii lze bazén využít prakticky od jara do pozdního podzimu.
růžové nehty na nohou.jpg

Tepelné čerpadlo

Výhody – jde o velmi úsporné zařízení, které odebírá energii z okolního prostředí, přičemž vodu zahřívá velmi intenzivně. Zhruba 80 procent vyrobeného tepla vznikne tímto způsobem zdarma. Poměr příkonu a výkonu je ve srovnání s přímotopy čtyřnásobně vyšší, z 1 kWh elektřiny získáte 4 kWh tepla.

Jaký výkon čerpadla zvolit

Ten závisí na objemu vody uvnitř bazénu. Pro zhruba 30 krychlových metrů tekutiny v nádrži postačí čerpadlo o výkonu 6 kW, což je nejčastější případ venkovních bazénů v České republice. Čerpadla pracují tak, že odebírají teplo ze vzduchové hmoty v okolí a akumulují jej. Je známo, že i za deštivého chladnějšího letního počasí kolem 15 stupňů zvládnou načerpat tolik tepla, že ohřejí vodu v bazénu na neuvěřitelných 30 stupňů Celsia. Díky tomuto jevu se koupací sezóna prodlouží až na 7 měsíců. 
četba u bazénu.jpg
Zařízení pracuje tak, že venkovní vzduch se vhání do výparníku, kde se teplo předá teplonosné kapalině, ta se pak kompresorem stlačuje a putuje do spirál potrubí výměníku. Tam je teplo předáváno vodní lázni v nádrži. Ochlazená teplonosná tekutina pak znovu proudí do výparníku, kde se zahřívá vlivem proudícího vzduchu, a tak pořád dokola. Celý koloběh teplonosného média reguluje soustava tlakových a teplotních čidel.