Jak správně používat bazénový teploměr

V horkém letním dni je asi jen máloco lepšího, než skočit do osvěžující, chladivé vody bazénu. Pokud navíc vlastníte dům se zahradou či chatu nebo chalupu, kde máte vlastní, pak máte navíc tu výhodu, že se nemusíte mačkat s cizími lidmi na veřejném koupališti.

Ovšem aby pro nás koupel byla skutečně příjemná, je důležité, aby voda měla správnou teplotu. Pokud bude příliš studená, pak tam nejspíš dlouho nevydržíme a po celou dobu se budeme klepat zimou. Nehledě na fakt, že dlouhodobý pobyt v ledové vodě, pokud na něj nejsme zvyklí, nám může způsobit i zdravotní obtíže. A že prudký přechod z horkého vzduchu do ledové vody není pro naše tělo zrovna jednoduchý, není třeba říkat.

bazen7

Na druhé straně, pokud bude příliš teplá, pak se příliš neosvěžíme. Jistě, bude to lepší než být na horkém vzduchu, a pro nás jistě i příjemnější, avšak nepomůže nám to ani zdaleka ochladit se tak, jak bychom potřebovali.

Je tedy dobré, aby voda měla patřičnou teplotu. Ve vyhřívaných bazénech ji lze zajistit poměrně snadno, i když zde lidé často padají do pasti a nechávají vodu teplejší, než by měla být. U těch, které spoléhají na to, že jej prohřeje Slunce, bývá často opačný problém, kdy je příliš studená.

bazen5

Ať už je však situace jakákoliv, je dobré vědět, jakou teplotu vody máme. K tomu nám slouží speciální bazénový teploměr. Ovšem jeho používání není ani zdaleka tak jednoduché, jako je tomu u toho běžného. Zde jej nestačí dát do stínu a přečíst výsledek.

Je totiž potřeba vzít v úvahu, že teplota u hladiny bude vyšší než u dna, jelikož je podstatně více prohřívána Sluncem. Je proto dobré nenechat teploměr vznášet se u hladiny, neboť zde dostanete vyšší hodnotu, než jaká ve skutečnosti je. Ideální je, aby byl přibližně v polovině výšky bazénu. Tak dostanete nejpřesnější výsledek a budete tak vědět, zda je voda vhodná ke koupání či nikoliv.