Domácí mazlíček pro alergika? Žádný problém, pořiďte své ratolesti třeba želvu

Je jedno, jestli jste dítě nebo dospělý jedinec, společnost němé tváře má rád snad každý z nás, bohužel v dnešní době je i spoustu druhů alergií mezi kterými je jako jedna z nejrozšířenějších i alergie na zvířata. My ale naštěstí víme, která zvířátka si pořídit i když touto alergií trpíte.

bíloranžová rybka.jpg

Tyhle NE!
Hned na úvod vás asi zklameme, ale pejska ani kočičku doma mít s největší pravděpodobností nebudete. Nepočítejte ani papouškem nebo andulkou. Je i spousta vyšlechtěných zvířátek (kočka, morče, pes, potkan atd.), která nemají srst, jenomže i tato zvířátka většina alergiků špatně snáší. Alergeny jsou totiž i v kůži a slinách zvířat. Nejsilnější alergické reakce vyvolávají kočky, přitom s ní nemusíte ani přijít do kontaktu, stačí, že bude její majitel mít pár chloupků na tričku a může se vám alergie projevit.

Chlupatí kamarádi
Můžete si tedy pořídit třeba křečka, morče, králíčka, potkana, krysu, osmáka nebo třeba fretku. U většiny těchto mazlíčků jsou vyšší jen počáteční náklady, náklady na stravu a podestýlku jsou pak v řádu desetikorun. Dražší na stravu je jen fretka, je to na rozdíl od předešlých chlupáčů masožravec, takže se musí počítat s dražší stravou. O každém ze zvířat si musí budoucí majitel zjistit podrobné informace o tom, jestli je lepší pořídit jedno nebo dvě zvířátka, jak velkou bude zvířátko potřebovat klec, čím podestýlat atd. Ovšem i těchto druhů si nemůžete být stoprocentně jistí, že nebudou alergenní, v srsti se jim zadržuje prach a o tom, zda jsou vhodná pro alergiky se stále vedou spekulace.

zelený chameleon.jpg

Rybičky
Jednou z nejlepších variant je akvárium s rybičkami. Můžete mít malé kulaté akvárium a v něm jednu rybku, například bojovnici pestrou, která se nesnese s jinými rybami nebo si můžete pořídit větší akvárium a do něj různé druhy rybiček (většinou bývá lepší koupit víc od jednoho druhu). Rybičky nejsou náročné na stravu, ale musíte počítat s čištěním akvária a s trochu vyšší pořizovací cenou (budete potřebovat akvárium, filtry na vodu a podobně).

Hadi, ještěrky, chameleóni
U těchto zvířátek nehrozí žádná alergická reakce, jednou velkou nevýhodou zůstává fakt, že se převážně krmí živými zvířaty. Pokud si takové zvířátko pořídíte, informujte se, jestli právě tento druh nepodléhá mezinárodní registraci tzv. CITES, pak byste měli povinnost přihlásit zvíře na obecním úřadě.

želva při svačince.jpg

Želvy
I mnoho druhů želv podléhá mezinárodní registraci. Při pořizování želvy musíte počítat s tím, že vás váš mazlíček nejspíš přežije. Většina želv také potřebuje zazimovat, v případě, že si jí chcete koupit, je dobré si předem nastudovat nějakou literaturu, nejlépe napsanou nějakým chovatelem. Výhodou je, že například želva uhlířská nepotřebuje zazimovat, má ráda jakékoliv lupení z venku a svým způsobem je o ní minimální starost, stačí nakrmit a dopřát jí dostatečný výběh a je postaráno, faktem zůstává, že se želvou se moc nepomazlíte.