Nebezpečné elektrospotřebiče prodávané na Amazonu a eBayi


Dobročinný spolek Electrical Safety First (ESF) zjistil, že jeden ze tří spotřebitelů ve Velké Británii, tedy asi 18 milionů lidí, omylem koupil padělané elektrické zbožé při svých online nákupech. Nabyli domněnky, že výrobek je originální, aby vzápětí zjistili, že se jedná o nekvalitní padělek, který by v krajním případě mohl způsobit úraz elektrickým proudem, nebo dokonce požár. Zboží, které se vyznačuje vážnými bezpečnostními nedostatky, sahá od velkých domácích spotřebičů, jako jsou bubnové sušičky, až po kotle, cestovní adaptéry, žehličky na vlasy nebo multimediální centra, umožňující uživatelům streamovat obsah aplikací a služby s nonstop přístupem.
ebay logo.png
Podle nejnovějších zjištění budou oběťmi těchto podvodů s největší pravděpodobností takzvaní mileniálové, neboť do online nákupu falešných elektrospotřebičů byla zahrnuta asi polovina lidí ve věku od 25 do 34 let. Průzkum naopak ukázal, že lidí ve věku 55 let a více, jenž obdrželi padělané zboží po nákupu na stránkách elektronického obchodu, bylo méně než 10 %. Potenciálně nebezpečné elektronické zboží na prodej bylo identifikováno spolkem ESF na celé řadě e-shopů, včetně Amazonu, Amazon Marketplace, eBay a Fruugo. Alarmující byla zároveň skutečnost, že řada inzerovaného zboží odpovídala položkám uvedeným v národním seznamu zboží staženého z oběhu.
ac adaptér.jpg
Na základě pátrání deníku Guardian se v dubnu zjistilo, že e-shop Amazonu se jen hemžil potenciálně nebezpečným zbožím a dalšími padělky, a to i přes léta snahy o boj proti prodeji nekvalitních výrobků na své platformě. ESF vyzývá internetové e-shopy, aby zvýšily své úsilí v oblasti prevence prodeje padělaného, nekvalitního a nepotřebného zboží, a zlepšily svou regulaci prodejců třetích stran s cílem ochránit spotřebitele. Spolek již upozornil britské divize společností Amazon, eBay a Fruugo na prodejce nabízející na jejich webových stránkách nebezpečné spotřebiče.