Na těžbu budeme potřebovat Asic miner

Úplně první digitální měna, která snad protrhla virtuální otvor pro mnoho dalších, se kterými se postupně během posledních let setkáváme, se jmenuje Bitcoin. Dříve nebylo složité jej získat, ovšem jeho hodnota se najednou vyšplhala do takových výšin, že se dostal do podvědomí nejen drobných těžařů této měny, ale oslovil svojí tajemností ostatní uživatele, až po firmy. A tak počáteční těžba z obyčejného stolního počítače nebo notebooku přestala být nejen zajímavá, ale v podstatě neúčinná. Postupně se na trhu objevily velice výkonné grafické karty, ale později se ukázalo, že pokud chceme víc, musíme zkrátka investovat do kvalitního a ještě výkonnějšího stroje. Asic miner může být pro někoho ale velmi nákladnou investicí a každý by si měl rozhodně dobře promyslet, zdali do toho chce nebo nechce investovat.

bitcoin

Blockchain

Samotná těžba digitálních měn úzce souvisí s blockchainem. Možná by se to dalo jednoduše připodobnit k něčemu takovému jako je banka, která by měla v podstatě hlídat finanční prostředky. Ve skutečnosti se tedy jedná o databázi, která není centrálně uložená v nějakém datovém centru pevných disků, ale je naopak decentralizovaná, tudíž distribuovaná. Jednoduše řečeno, uživatelé vlastní svůj počítač a zde tato databáze běhá na nich, je dokonale šifrovaná hashovacími logaritmy a samozřejmě je zabezpečená. Pokud budeme chtít těžit Bitcoiny, tak se zkrátka musíme stát součástí této sítě, bez které se to neobejde. To ovšem není vše. Pokud se staneme součástí, tak musíme poskytnout část výpočetního výkonu svého počítače, aby těžba byla úspěšná.

ethereum

To je pouhý začátek

Kryptoměnu získat není zase až tak jednoduché, ačkoliv do těžby nevkládáme svoji fyzickou sílu. Stát se součástí sítě není jediná věc, která se bude odehrávat. Začne totiž ověřovat a potvrzovat probíhající transakce a bude se snažit vytvářet z nich tak zvaný blok, ten se pak uzavře a teprve nyní začne správná těžba, ale zároveň nadále funguje ověřování transakcí. Těžba bloku zkrátka jednoduše znamená odhalení správného hashe dřív, než to zvládnou ti ostatní počítače. Pak musíme uznat, že to bez výkonnostních těžebních strojů skutečně nepůjde. Odměnou za rozluštění jsou digitální mince a to nejen Bitcoinové, těží se i jiné kryptoměny a poplatky z provedených transakcí.